Allt för dig som är intresserad av bowls.

SVENSKA FRAMGÅNGAR i VM

 

 

VM i  Short Mat Bowls 2010 i Dumfries blev en succe för det Svenska landslaget där allt toppades med en silvermedalj i Singelspelet genom Dick Almén från Överby IF i Strömstad. I finalen som slutade med en seger med 9-8 till segraren Stephen Williams från West Glamorgan i Wales. Finalen som var mycket jämn och mycket välspelad som en instruktionsfilm för Bowls avgjordes efter en mätning i sista omgången. Dick förlorade mätningen om den andra poängen i omgången med några millimetrar och därmed stannade segerpokalen på de brittiska öarna.

Sverige som idag efter 4 år spel har cirka 75 aktiva tävlingspelare utmande nationer som Irland där denna tävlingsform introducerades år 1929 och med idag ca 20 000 tävlingspelare och England med 24 000 licensierde spelare till en kamp som gett eko ibland de som förstår Bowls.

Detta var det andra världsmästerskapet som Sverige deltagit i och många häpnar över den förbättring och annorlunda syn som vi utöver och utvecklar denna fantastiska folksport här i Norden.

Sverige slutade som fjärde nation efter Irland, Wales och England. Irland hemförde segern i tre av fyra tävlingsdicipliner och den fjärde titeln hemfördes som sagt av Wales i finalen mot Dick Almén.

En liten summering:

Sverige - Irland            1 vinst           1 oavgjord           6 förluster

Sverige - Wales           1 vinst           1 oavgjord          6 förluster

Sverige - England         2 vinster                                6 förluster

Sverige- Skottland        4 vinster        1 oavgjord          3 förluster

Sverige - Belgien          4 vinster        1 oavgjord          3 förluster

Sverige - Isle of Man     2 vinster                                 3 förluster

Sverige - Tyskland        4 vinster

Sverige - Indien             2 vinster

Sverige - Italien             2 vinster        1 oavgjord

Sverige - Norge                                                         1 förlust

 

Norge deltog med endast ett tremannalag med följande resultat:

Norge - Wales               11-7

Norge - Irland                7-18

Norge - Isle of Man        15-10

Norge - Belgien              2-14

Norge - England             5-8

Norge - Sverige             12-5

Norge - Skottland           3-22       

 

Singelspel

Grupp A                                                           Grupp B

Dick Almén, Överby IF                                     Tommy Dahlgren, Grebbestads Bowls Club

 5 vunna 1 oavgjord 1 förlust                                 3 vunna 4 förluster

 

Sverige-England   12-9                                         Sverige-England   11-12

Sverige-Wales      9--8                                         Sverige-Wales   7-14

Sverige-Irland  10-6                                              Sverige-Irland   8-15

Sverige-Skottland   14-6                                       Sverige-Skottland   12-8

Sverige-Belgien   9-9                                            Sverige-Belgien   6-13

Sverige-Isle of Man   7-15                                     Sverige-Tyskland   12-5

Sverige - Italien      16-7                                       Sverige-Indien   10-7

 

Parspel

Grupp A                                                           Grupp B

Bente Dahlgren, Grebbestad BC                      Marcus Almén, Överby IF

Skip Anders Dahlgren, Grebbestad BC            Skip Christer Almén, Överby IF

1 vinst 1 oavgjord 5 förluster                                3 vinster  4 förluster

 

Sverige-England   10-11                                        Sverige-England  8-6

Sverige-Wales        4-16                                       Sverige-Wales   5-13

Sverige-Irland   7-10                                             Sverige-Irland   7-11

Sverige-Skottland   5-13                                        Sverige-Skottland   9-11

Sverige-Belgien   9-6                                            Sverige-Belgien   6-11

Sverige-Isle of Man   7-12                                    Sverige- Indien 18-2

Sverige-Italien   8-8                                             Sverige-Tyskland    18-2

 

Tremannaspel

Grupp A                                                      Grupp B

Sarah Flank, Alingsås Bowls Club                 Daniele Giorgini, Överby

Jonas Edvardsson, Alingsås                          Jörgen Karlsson, Grebbestad BC

Skip Per Gottschalk, Alingsås                       Skip Anders Jerkeryd, skip   Karlstad Bowls

 7 förluster                                                      2 vinster 2 oavgjorda 2 förluster

 

Sverige-England   5-14                                          Sverige-England   4-24

Sverige-Wales     6-17                                          Sverige-Wales   3-18

Sverige-Irland   6-22                                              Sverige-Irland   8-8

Sverige-Skottland   6-9                                         Sverige-Skottland   11-11

Sverige-Belgien   4-13                                          Sverige-Belgien   11-9

Sverige-Isle of Man   8-13                                      Sverige-Tyskland   20-3

Sverige- Norge   5-12                                        

 

 

Fyrmannaspel

Grupp A                                                      Grupp B

Joel Häger, Ödeborgs IF                               Bjorn Ydal, Grebbestad BC

Kim Hjoberg, Ödeborg                                  Rosa Albrektsson, Grebbestad BC

Håkan Fredriksson , Ödeborg                        Anki Persson, Grebbestad BC

Skip Mats Andersson, Ödeborg                     Skip Stig Albrektsson,  Grebbestad BC

 3 vinster 1 oavgjord 2 förluster                         4 vinster 3 förluster 

 

Sverige-England   5-18                                       Sverige-England   3-20

Sverige-Wales   8-8                                           Sverige-Wales   6-17

Sverige-Irland   7-11                                           Sverige-Irland   7-16

Sverige-Skottland   18-5                                     Sverige-Skottland  8-5

Sverige-Belgien   13-6                                         Sverige-Belgien   9-8

Sverige-Isle of Man   9-3                                     Sverige-Isle of Man   11-6

                                                                        Sverige-Tyskland   22-12

 

Då vi även hade sällskap på resan av team Norge och då dessa tävlar för svenska klubbar är vi också stolta av deras framgång i deras första världsmästerskap. Tyskland  den andra nationen som också deltog för första gången i mästerskapet förlorade alla sina matcher. Så Norge är på gång................

 

Norge spelade med följande uppställning i tremannatävlingen:

Morten André Coll

Lars Rune Lauritzen

Skip Morten Coll

 

 

 

Reserver i den svenska truppen:                                  

Lennart Jansson, Ödeborg   Spelade två matcher Fyrmanna A på söndagen två vinster

Uno Ekstrand, Ödeborg       Spelade två matcher Fyrmanna A på söndagen  två vinster

Daniel Wennberg, Ödeborg

Bengt Göran Clemensson, Grebbestad som också fungerade som lagkapten och servade alla spelare med den äran.